Skarbów po świecie ciągle szukamy, nie doceniamy tego co mamy – czyli moim zdaniem, o Polsce

Nie oszukujmy się, Polska nie jest krajem doskonałym (o ile w ogóle takowy istnieje). Jakość służby zdrowia w Polsce niejednokrotnie woła o pomstę do nieba. Dodatkowo, model polskiego szkolnictwa przyprawia mnie o dreszcze.. Nietrudno także zauważyć, że Polski Rząd, mimo chęci, też jeszcze ma daleko do ideału. Co więc dobrego – według mnie – oferuje Polska?

Szczerze przyznaję, że jeszcze niedawno zdarzało mi się narzekać na nasz kraj. Jednak od dłuższego czasu, wszelkiego rodzaju tematy polityczne omijam szerokim łukiem. Kiedy scena polityczna pozostała poza zasięgiem mojego wzroku, dostrzegłam liczne zalety Polski. Poznaj niektóre z nich.

Zalety Polski:

1. Jednoczesny dostęp do morza i gór

Choć może brzmieć to banalnie, obecność morza i gór w jednym kraju to ogromna zaleta, z której co roku korzysta znaczna część Polaków. Nie wszystkie kraje mają dostęp do gór, do morza, a niekiedy nie mają obu tych dóbr jednocześnie. Według mnie, góry i morza to prawdziwe cuda natury, które mamy tuż pod nosem.

2. Cztery pory roku

Zimą jest za zimno, jesienią jest za mokro, latem jest za gorąco i tak dalej.. Znacie to?

Zauważcie, że z biegiem lat klimat w Polsce ulega powolnej zmianie. Mroźna zima i szaro-bura jesień mieszają się w jedno, a upalne lato można dostrzec już w.. maju. Nie od dziś mówi się, że wiosna zniknie, a jesień połączy się z zimą, przy czym w tej sytuacji dominować będą jesienne klimaty z dodatkiem mrozu.

Na szczęście zmiany klimatyczne w Polsce jeszcze pozwalają nam nacieszyć się piękną wiosną, ciepłym latem, klimatyczną jesienią i malowniczą zimą. Póki co, doceńmy ten wspaniały cud natury.

3. Brak trzęsień ziemi

Trzęsienia ziemi w Polsce się zdarzają, jednakże myślę, iż każdy wie, że trzęsienia ziemi w strefach sejsmicznych są czymś, czego nawet nie powinno się porównywać do tego, co jest w Polsce. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak wygląda życie na obszarze czynnym sejsmicznie. Nie wyobrażam sobie życia, w którym każdego dnia bałabym się, że w każdej chwili mogę stracić najbliższych i wszystko, co mam. Myślę, że wiesz, o co mi chodzi i chyba nie muszę nic więcej dodawać.

4. Brak cyklonów i huraganów

 Choć wichury i niewielkie trąby powietrze niekiedy występują na terenie Polski, zauważmy, że nie są one tak potężne, jak wielkie cyklony powietrzne w innych krajach. W wielu miejscach na świecie wichury i trąby powietrzne zabijają setki ludzi, porywają za sobą samochody i zrywają z powierzchni ziemi całe osiedla domów. Przez takie gwałtowne zmiany pogodowe, ludzie w kilka chwil tracą dorobek całego życia, tracą także swoje ukochane zwierzęta i najbliższych. My tego nie musimy doświadczać.

5. Konserwatyzm religijny

No dobra, tutaj przesadziłam. Konserwatyzm religijny i jakikolwiek inny konserwatyzm jest dla mnie wręcz niedopuszczalny i zawsze pozostanie przeze mnie nieakceptowalny. Dodatkowo, nie podoba mi się to, że polityka w Polsce jest tak silnie związana z Kościołem katolickim. Moim zdaniem, scena polityczna powinna być niezależna od Kościoła.  Jednak zauważmy, że w ostatnim czasie ów konserwatyzm religijny – a dokładnie wtedy, kiedy sytuacja na świecie stała się niepokojąca, a ataki terrorystyczne przybrały na sile – pozwolił Polsce zachować swego rodzaju bezpieczeństwo. Myślę, że wiecie, co mam na myśli.

6. Umiejętność zjednoczenia się w kryzysowych sytuacjach

Nietrudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach, Polska jest podzielona na dwie części. Jednak zauważam, że choć liczne przywary Polskiego Społeczeństwa niejednokrotnie dają o sobie znać, istnieją sytuacje, w których Polska potrafi się zjednoczyć. Nie wszyscy i nie wszędzie, ale umiejętność zjednoczenia się Narodu Polskiego w kryzysowych sytuacjach jest bardzo wyraźna. W razie wystąpienia kryzysu, znikają między nami podziały i potrafimy stanąć ramię w ramię, aby walczyć o wspólne dobro. Nie każdy kraj może się pochwalić taką postawą obywatelską.

Czy uważam, że Polska nie ma wad?

Bez wątpienia wady Polski można by długo wymieniać i sądzę,  że niemal każdy z marszu mógłby wyrecytować kilka wad Polski. Ale ten wpis nie jest o jej wadach, lecz przedstawia zalety Polski, o których – moim zdaniem – wciąż mówi się za mało i wciąż zbyt wiele osób ich nie dostrzega 🙂

Polska, czy naprawdę jest taka zła?

Zarówno Polski Rząd, jak i Społeczeństwo Polski mają swoje wady, jednak zauważmy, że wiele z nich zostaje wręcz wyolbrzymionych przez środki masowego przekazu. A przekłamane, bądź szczątkowe informacje, próby zaszczepienia strachu w Polakach, czy zatajanie ważnych aspektów pewnych wydarzeń robią swoje.

Nie bez powodu od lat nie oglądam żadnych wiadomości i nie śledzę jakichkolwiek serwisów informacyjnych. Z kolei wszelkiego rodzaju newsy i informacje o kraju i zagranicy omijam szerokim łukiem. Ponadto, nie słucham radia, nie czytam gazet, usunęłam wszystkie aplikacje informujące mnie o tym, co dzieje się obecnie na świecie.

Kiedyś myślałam, że nie da się żyć bez informacji o tym, co obecnie dzieje się w polityce. Dziś wiem, że życie bez informacji o świecie jest znacznie piękniejsze. Choć brzmi to naiwnie, to uważam, że właśnie tak jest.

Zauważcie, że niemal codziennie ktoś ma wypadek, ktoś zgwałcił dziecko, ktoś zabił kobietę w ciąży, ktoś kogoś okradł, okłamał, oszukał, ktoś coś powiedział i nie dotrzymał słowa. Codziennie. I ten szum informacyjny przesiąknięty negatywną energią  NIGDY nie cichnie.

Ja nie chcę każdego dnia karmić się negatywną energią. Świadomie wybieram tylko dobre myśli i wartościowe informacje. Jeśli będę chciała wiedzieć, co dzieje się w Polsce i na świecie, to wtedy sama to sprawdzę i się dowiem. Dziś nie pozwalam, aby jakiekolwiek informacje samodzielnie do mnie docierały, zwłaszcza w momencie, który uważam za nieodpowiedni.

Uwierzcie mi, że warto czasem odciąć się od tego szumu informacyjnego, który – celowo lub nie – zaszczepia w nas strach. Odwróćcie wzrok od szklanych ekranów i dostrzeżcie, że nasz kraj wcale nie jest tak zły, jak go malują.


A Wy, co o tym myślicie? Czy dostrzegacie inne zalety Polski, o których tutaj nie wspomniałam? 🙂

Jeśli podzielasz moje zdanie, koniecznie udostępnij ten wpis i już teraz pokaż zalety Polski swoim znajomym!

Syntia Militowska
Top